Az első rész a kamerák rövid ismertetése volt, és ahogyan már írtam, a box biztonsági kamera optika nélkül nem használható. Sokféle biztonsági kamera optika kapható, jelentősen eltérő áron és minőségben. A legtöbb kamera optika kézi fókusz, azaz képélesség állítást kíván, az olcsóbb pedig fix látószöggel rendelkeznek. Praktikusabb viszont un. zoom optikát választani, melynek a látószöge a helyszínen, az igényeknek megfelelően állítható. Léteznek olyan zoom optikák is, melyekben apró motorokkal vezérelhető a kamera látószöge és a képélesség.
Választáskor rengeteg műszaki adattal találhatjuk szembe magunkat, de ezek közül az egyik legfontosabb az apertúra, melyet nevezhetünk az optika fényáteresztő képességének is. Minél kisebb ez a szám, annál jobb az optika fényáteresztő képessége. Pl. F 1.0 már jó érték. F 1.4 pedig közepes.
A biztonsági kamera optikákban az írisz szabályozza a beérkező fény mennyiségét. A jobb minőségű optikákban az íriszt is a kamera vezérli. Ez az optikavezérlés lehet DC és videó jel alapú. A vezérelt írisz lehetővé teszi a változó fényviszonyok esetén is a megfigyelést.
Ha megvan a megfelelő box biztonsági kamera és a megfelelő kamera optika, akkor beltéri alkalmazás esetén csak egy fali tartókonzol kell a kamerához. Kültéri alkalmazás estén viszont szükséges egy kameraház.
A megfelelő kameraház rejtett kábelvezetéses tartókonzollal és dupla tetővel rendelkezik. A rejtett kábelvezetéses tartókonzol védi a kamera kábeleit, a dupla tető pedig hőpajzsként védi a kamerát tűző napsütés esetén.
Ez utóbbi hő védelem kiegészíthető ventillátoros hűtéssel is. Fontos, hogy a kameraház rendelkezzen beépített fűtéssel is, mely a kamera optika párásodását akadályozza meg.
A következő biztonságtechnika cikkben a képrögzítőkről lesz szó.
Addig is bővebb kamera rendszer, biztonsági kamera és egyéb biztonságtechnika információkat itt talál: www.aas.hu