A kerékgyártásban alkalmazott zöldenergia igénybevételével a müncheni központú vállalatcsoport minden évben több mint 500 000 tonnányi káros anyag kibocsátását előzi meg.
A BMW Group a sorozatgyártás újabb területére terjeszti ki fenntarthatóságot éltető vállalati stratégiáját: 2024-től a korszerű BMW és MINI modellek alumíniumöntvényből készülő keréktárcsáit száz százalékban zöldenergia alkalmazásával állítják elő. A müncheni központú vállalatcsoport részére ez egy újabb nagyfokú lépés azon kitűzött célja felé, hogy az autóipar leginkább fenntartható beszállítói hálózatát építse ki. A technológiai átállás főképpen az alumínium előállításához elengedhetetlen, fölöttébb energiaigényes elektrolízis folyamatot és a keréköntés folyamatát érinti. A BMW Group már minden keréktárcsa-beszállító partnerével megkötötte az erről szóló megállapodást.
A keréktárcsák sorozatgyártása esetén keletkező károsanyag-kibocsátás egészen mostanáig a BMW Group beszállítói hálózatában jelentkező összemisszió csaknem 5 százalékát tette ki. A zöldenergia alkalmazására támaszkodó, sokkalta fenntarthatóbb eljárásra történő átállással ez az érték több mint a felére kevesebb lesz. Partnereitől a BMW Group minden évben durván számítva tízmillió darab könnyűfém keréktárcsát vásárol, ezek 95 százaléka mindazonáltal alumíniumöntvényből készül.
A technológiai átállás minden évben több mint 500 000 tonnányi káros anyag kibocsátását előzi meg
A BMW Group független ellenőrzések révén tudja biztosítani szerződött partnerei tudatos és hosszútávon fenntartható alumínium-felhasználását, amellyel minden évben több mint 500 000 tonnányi káros anyag kibocsátását előzi meg. „A zöldenergia használata az egyik legjobb berendezés a beszállítói hálózatunkban jelentkező összemisszió csökkentésére. Beszállító partnereinkkel – mindent összevetve a keréktárcsákat és az alumínium-alapanyagokat beszállító partnereinkkel is – immáron nagyjából 400 szerződést írtunk alá, módszeresen megkövetelve tőlük a zöldenergia használatát” – mondta Joachim Post, a BMW AG igazgatótanácsának beszerzésekért és beszállítói hálózatért felelős tagja.
Az alumínium egyedülálló újrahasznosítási tulajdonságokkal büszkélkedhet, megkönnyítve a régi és az elhasználódott keréktárcsák körforgásos gazdaság elve szerinti beolvasztását. Az elsődleges nyersanyag előállításához mindent összevetve az energiaigényes elektrolízis folyamatra sincs szükség. A másodlagos nyersanyagnak ugyanakkor minden tekintetben meg kell felelnie a BMW Group minőséggel, összetétellel, biztonsággal és mechanikai adottságokkal szemben támasztott, prémium szintű követelményeinek.
A MINI úttörőként alkalmazza a fenntartható gyártással előállított könnyűfém keréktárcsákat
2023-ban a MINI e téren is úttörővé válik, merthogy a MINI Countryman új generációja már olyan könnyűfém keréktárcsákon gurul le a gyártósorokról, amelyek 70 százalékban másodlagos alumínium felhasználásával készülnek. A sorozatgyártás esetén száz százalékban alkalmazott zöldenergia és a keréktárcsák 70 százalékos másodlagosanyag-tartalma egyesült erővel több mint 80 százalékkal csökkenti a keréktárcsák sorozatgyártása esetén keletkező emissziót, a szokásoknak megfelelő sorozatgyártási eljárásokhoz viszonyítva.
Az ASI internacionális nonprofit szervezet fenntarthatósági tanúsítványa
A BMW Group évek óta aktív tagja a nyersanyag-kitermelés átfogó szabványosítását éltető internacionális kezdeményezéseknek. Ennek része a környezetvédelmi és ipari egyesületek, közösségi csoportok, mitöbb alumíniumgyártó és -feldolgozó üzemek támogatását élvező ASI (Aluminium Stewardship Initiative) internacionális nonprofit szervezet is, melynek célkitűzése, hogy iparág-szerte felügyelje az alumínium hosszú távon fenntartható, környezetbarát előállítását és megmunkálását. A BMW Group nagy örömmel veszi tudomásul, hogy nagyszámú, alumínium keréktárcsákat beszállító partnere már csatlakozott az ASI kezdeményezéseihez, ezzel nagymértékű mértékben hozzájárulva egy környezetileg és szociálisan is felelős alumínium-értéklánc kiépítéséhez.
Az alumínium fenntartható felhasználását igazolva az ASI már 2019 decemberében fenntarthatósági tanúsítvánnyal látta el a BMW Group Landshutban funkcionáló gyárának könnyűfém-öntödéjét, ezzel is megerősítve, hogy az üzem tudatosan és felelősségteljesen bánik az alumíniummal.
A fenntarthatósági célok módszeres foganatosítása
Úgy, hogy alumíniumöntvényből készülő keréktárcsáit 2024-től száz százalékban zöldenergia alkalmazásával állítja elő, a BMW Group újabb lényeges lépést tesz a beszállítói hálózatában keletkező összemisszió módszeres csökkentése felé. A vállalatcsoport célja, hogy 2030-ra a beszállítói hálózatában 2019-ben keletkező összemissziós értéket 20 százalékkal csökkentse. A fenntarthatósághoz nagymértékben hozzájárul a másodlagos alumínium egyre nagyobb arányú használata és a BMW Group körforgásos gazdaságot éltető alapelveinek maradéktalan betartása.
2021 óta a BMW Group az Egyesült Arab Emírségekben funkcionáló Emirates Global Aluminium (EGA) vállalattól vásárol csupán napenergia felhasználásával előállított alumíniumot, amelyből a Landshutban funkcionáló könnyűfém-öntöde karosszériaelemeket és hajtáslánc-technológiai alkatrészeket állít elő. Az ilyen formában beszerzett csaknem 43 000 tonna, napenergia felhasználásával előállított alumínium a landshuti üzem teljes évben létfontosságú anyagmennyiségének megközelítően felét teszi ki.