Életet menthetnek a Bosch hálózatba kapcsolt eszközei

Egyetlen pillanatnyi figyelmetlenség elég, hogy valaki balesetet szenvedjen az elektromos kerékpárjával vagy elveszítse uralmát a motorkerékpárja felett.

Csak Németországban naponta több mint 38 kerékpáros és motorkerékpáros szenved balesetet és kerül súlyos sérülésekkel kórházba (forrás: Szövetségi Statisztikai Hivatal). Különösen nehéz a helyzet akkor, ha a baleset helyszínén nincs, aki segítséget nyújtson, ugyanis ilyenkor az összes másodperc sokat jelent.

Életet menthetnek a Bosch hálózatba kapcsolt eszközei
Életet menthetnek a Bosch hálózatba kapcsolt eszközei

A Bosch így egy olyan hálózatba kapcsolt segélyhívó megoldást valósított meg, amely akkor is jelez, ha a sérülést elszenvedő egyedül utazott vagy az állapota folytán nem képes segítséget hívni. A Help Connect alkalmazás a felhasználó okostelefonjában és másfajta csatlakoztatott eszközeiben fedezhető fel érzékelőket használja, és okos algoritmusa hozzájárulásával automatán felismeri a baleseteket. Vészhelyzet során az alkalmazás a Help Connect segélyhívó központon át riasztja a mentőket, és haladéktalanul a baleset helyszínére irányítja őket – ezáltal a szélsebes intézkedéssel életeket menthet.

Mostantól két segélyhívó alkalmazás szintén rendelkezésre áll a kerékpárosok és a motorosok, azaz több százezer felhasználó részére: a Bosch eBike Systems által kínált COBI. Bike, mitöbb a calimoto motoros navigációs alkalmazás. „A Bosch a segélyhívó megoldását a lehető legtöbb termékbe kívánja beépíteni. Kihasználjuk a dolgok internete és az algoritmusok nyújtotta lehetőségeket, és a hálózatba kapcsolt készülékek bármilyen helyzetben – útközben, sportoláskor vagy akár otthon – életeket menthetnek meg” – mondta dr. Volkmar Denner, a Bosch igazgatótanácsának elnöke. A Bosch a Help Connect szolgáltatást pillanatnyilag 11 európai országban1 nyújtsa, melyhez német SIM-kártyával kell a felhasználóknak rendelkezniük.

Egy megoldás – háromszoros előny

A Help Connect összefogja az önműködő balesetészlelést, a segélyhívó szerepkört és a perszonális vészhelyzetben reagáló rendszert. Példaként a COBI. Bike és a calimoto alkalmazások tekintetében a balesetészlelési algoritmus az okostelefon érzékelői alapján értékeli ki a sebességet, a gyorsulást és az elfordulást. Ilyen érzékelők a legtöbb kereskedelmi forgalomban elérhető okostelefonban is megtalálhatók. A segélyhívó rendszer működéséhez a szerkezetet a jármű kormányára kell rögzíteni és az alkalmazásnak futnia kell a szerkezeten az utazás esetén. A Help Connect minden legalább 6.0 verziójú Android operációs rendszerű készüléken és minden okostelefonon üzemel, amely iOS 11 verziót vagy annál frissebb rendszert futtat.

Baleset során az alkalmazás az okostelefon mobilinternet-kapcsolata hozzájárulásával elküldi az aktuális pozíciót, az ütközés súlyosságát és – az adott alkalmazástól függően – a tárolt egészségügyi adatokat a Help Connect egyik éjjel-nappal funkcionáló segélyhívó központjába. Ezt követően a centrum különlegesen kvalifikált segélynyújtó munkatársai megpróbálják felvenni a kapcsolatot a balesetet szenvedett személlyel. (A kommunikáció nyelve minden európai országban a német vagy az angol.) Amennyiben a felhasználó nem reagál vagy a szenzorokból származó adatok súlyos esetre utalnak, rögtön értesítik a mentőket, azonfelül a felhasználó által megjelölt rokonokat és barátokat is. Az automata vészhelyzeti riasztás mellett az alkalmazáson át bármikor manuálisan is kezdeményezhető segélyhívás.

A motorkerékpárosok részére a Bosch egy olyan balesetészlelő megoldást is fejlesztett, amely állandó része a járműnek. Ennél a megoldásnál a Help Connect a Bosch motorkerékpár-menetstabilizáló (MSC) rendszerébe épített tehetetlenségi mérőegységet használja adatforrásként. Ez Bluetooth-kapcsolat támogatásával csatlakozik praktikus partneralkalmazáshoz, amely továbbítja az adatokat a Help Connect segélyhívó centrumának, mint az okostelefon-alapú megoldás.

Több partner – újabb alkalmazások

A Bosch segélyhívó megoldását a lehető legtöbb hálózatba kapcsolt termékbe integráli – beleértve saját és partnerei termékeit is. „A Help Connect egy nyílt IoT-ökoszisztéma megoldás, mindent összevetve optimális szenzorokkal felszerelt különféle portékák mind életet menthetnek” – nyomatékosította Denner. Példaként a Tocsen startup társaság éppen most építi be a Help Connect rendszert az érzékelőkkel felszerelt bukósisakokhoz csinált megoldásába. Amellett a Bosch is azon dolgozik, hogy saját okosotthon-szolgáltatásait és -termékeit integrálja a Help Connect rendszerbe. A következő években a tűzjelző és betörésvédelmi riasztók mellett az otthoni vízkárok ellen is lehet ezt követően alkalmazni a megoldást.

Hozzászólások lezárva.