A végső tesztek vannak már csak hátra, ezt követően még az idén elindulhat az európai diákműhold, rajta magyar műszerekkel és berendezésekkel – közölte az MTA Energiatudományi Kutatóközpont (EK) Űrdozimetriai Kutatócsoportja.
Sikerrel befejeződtek az európai diákműhold, az ESEO (European Student Earth Orbiter) rázástesztjei a SITAEL olasz űripari társaság rázólaboratóriumában. A mikroműhold, amelyiknek fedélzetén a magyar fejlesztésű TRITEL műszer egy módosított kiadása is elfért, pillanatnyilag az Európai Űrügynökség technológiai centrumában várja, hogy végső környezeti tesztelésnek (termo-vákuum, elektromágneses kompatibilitási és funkcionális tesztek) vessék alá.
Ha sikeresen zárulnak a végső tesztek, akkor a műhold október utolsó hetében indulhat útnak Amerikába, hogy egy Falcon 9-es rakétával elindulhasson a világűrbe november centrumában – számolt be az ESEO program aktuális állásáról Zábori Balázs, az ESEO-TRITEL csapat vezetője az MTA Energiatudományi Kutatóközpont (EK) Űrdozimetriai Kutatócsoportjának honlapján.
Az ESEO-n repülő, az MTA EK és a fővárosi Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) által együtt fejlesztett TRITEL műszer a műhold pályája mentén a kozmikus sugárzási környezetet vizsgálja ezután – olvasható a projekt honlapján.
Ezen kívül ugyancsak a diákműhold fedélzetén kapott helyet, sok egyéb műszerrel közösen, a BME-n fejlesztett plazmadiagnosztizáló masina, tetejébe szintén a BME-n készült a mikroműhold központi energiaellátó rendszere is.
A 45 kilogramm tömegű műholdat, amely 94 perc alatt kerüli meg egyszer a Földet, 90 kisméretű műhold társaságában bocsátják fel a világűrbe novemberben. A diákműhold élettartama az elképzelések alapján 6 hónap lesz.
Az Európai Űrügynökség Tanítási Irodája által meghirdetett program keretében különféle európai egyetemek több száz hallgatója dolgozott a műhold létrehozásán, a tanulók részt vettek annak tervezésében, építésében, tesztelésében, fejlesztésében a SITAEL olasz űripari társaság gondozásában. A program több mint tíz éve kezdődött.
mti