A Telenor és partnere, a ZTE mesterei együtt tesztelték a korábbi leggyorsabb Hipernet adatátviteli sebességet a mobilszolgáltató székházának rádiós kísérleti helyiségében, Törökbálinton. Az újonnan tesztelt modern műszaki megoldást, amely a 4. és 5. generációs mobilinternet hálózatok közti átkötést jelentheti, többszörös sebesség és kapacitás mellett alacsonyabb válaszidő jellemzi.
A Telenor által nyújtott aktuális leggyorsabb Hipernet 4G+ mobilinternet 300 Mbps elméleti letöltési sebességre képes, ami a gyakorlatban egy DVD-nyi adat letöltését kb. 2 perc alatt biztosítja. A Telenor székház rádió-kísérleti laboratóriumában most elvégzett teszteken, egy korszerű műszaki megoldás támogatásával 1,215 Gbps mobilinternet átviteli sebességet értek el, amivel egy DVD-nyi adatmennyiség 31 és fél másodperc alatt tölthető le a mobilhálózaton. Ez a gyorsaság a korszerű műszaki megoldás leglátványosabb eleme, de a Telenor mesterei hangsúlyozzák: ilyenkor már nem kizárólag a sebesség számít!
Sebesség és kapacitás, kiemelkedően villámgyors válaszidő
A mobilhálózatban a felhasználó által érzékelt sebesség szorosan összefügg az adott cella kapacitásával. Ha csak egy eszköz kapcsolódik egy 4G bázisállomásra, az megkapja annak egész lehetséges sávszélességét. Ha kettő konstrukció csatlakozik, felesben osztoznak a kapacitáson; újabb tárgyak csatlakozásával tovább osztódik a rendelkezésre álló sávszélesség. A mobilkommunikációs hálózatban ezért meghatározó a gyors, azaz tekintélyes kapacitású átjátszó konstrukciók biztosítása, amely egyszerre a lehető legtöbb készüléket képes legelőnyösebb internetezési élménnyel kiszolgálni.
Az internethálózat kapacitása mellett a hálózati válaszidő is roppantul lényeges tényező. Minél rövidebb, alacsonyabb a válaszidő, annál gördülékenyebb a kommunikáció két berendezés közt. Példának okáért egy online autóverseny-játékban, ahol több ember vezet egyidejűleg a pályán, igencsak lényeges, hogy a pilóták azonos időben lássák versenytársaikat, mivelhogy egy másodpercnyi késés is a játékélmény és az igazságos verseny rovására megy. Az kereskedelmi életben az alacsony válaszidő példának okáért online liciteken elengedhetetlen a kiegyenlített versenyhez. Az aktuális 4G+ hálózaton a válaszidő jellemzően 16-30 milliszekundum (ms). A Telenor által most tesztelt modern műszaki megoldás képes 10 ms alá vinni ezt az értéket, ameddig a még jelen pillanatban is szabványosítás alatt álló 5G hálózat várhatóan az emberi agy sebességével, akár 1 milliszekundumos alatt lesz képes reagálni. Ez a szélsebes válaszidő már lehetőséget kínáló az önjáró és hálózatban közlekedő járművek vezérlésére és azok egymás közti kommunikációjára, továbbá a precízebb távorvoslásra is módot nyújt.
„Ebben a pillanatban a Hipernet 4G szolgáltatásunk kültéri lakossági lefedettsége országosan csaknem 98%-os. Az házak több fallal elválasztott, belső helyiségeiben elérhető 4G+ lefedettségünk Budapesten már eléri a 84,9%-ot, és több nagyvárosban zajlik hasonló fejlesztés. A most bemutatott egyedi sebességet és cellakapacitást a korábbi megoldásokhoz képest a 800, 1800, 2600 MHz-es tartományból még több saját frekvencia bevonásával, fejlettebb antennatechnológia és magasabb rendű modulációs mód együttes igénybevételével értük el, partnerünk, a ZTE hozzájárulásával.” – mondta Csaba Tamás, a Telenor hálózatfejlesztésért felelős stratégiai tanácsadója.
A most kísérleti szinten bemutatott modern műszaki megoldás elterjedése támogatja a stabil és jó minőségű mobilinternet-elérést zsúfoltabb területeken is, példának okáért stadionok, koncertek, parádék helyszínén, miközben a megnövekedett sebesség akár szuper-felbontású, 4K-s videók, vagy VR tartalmak továbbítására is lehetőséget kínáló lehet.